scirocco.ro forum
forumul entuziastilor Scirocco/Corrado din Romania

SearchSearch Private messagesPrivate messages MemberlistMemberlist ProfileProfile Log inLog in RegisterRegister 
www.scirocco.ro logo

Cutii de viteza - totul despre ele

Post new topic   Reply to topic    scirocco.ro forum Forum Index -> Tehnic
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Didi

car: Scirocco II
license_no:

PostPosted: Tue Apr 29, 2008 10:16 pm    Post subject: Cutii de viteza - totul despre ele Reply with quote

Eu am acum pe masina o cutie in 5 trepte cu codul AUG.
Codul se gaseste pe partea cea mai aproape de astfalt (bineinteles cu cutia pusa pe masina ). Nu am gasit alta exprimare, dar cred ca toata lumea a inteles.

Motorul este mult mai turat cu cutia asta fata de alta cutie: de ex: pe acelasi motor eu am acum intr-a cincea la 2000 de ture vreo 65 km/h. Cu alta cutie aveam 80 km/h.
Poate stie undeva unde se pot gasi toate informatiile cu privire la codul cutiei si ce rapoarte au.

Din cate stiu eu, cutiile care provin de pe motoare de 1,6D, 1,8 benzina sunt compatibile cu oricare dintre motoare. Asa este?

Ce cutie se poate pune pe un motor G60?
Motorul in cauza are acum o cutie pentru syncro, lucru care pe mine nu ma prea avantajaza in ideea ca as vrea sa-l pun pe masina. NU exista loc si pentru diferentialul de syncro in caroserie A1, iar adaptarea
unei punti motoare pt spate este foarte complicat.
Din cate mi s-a spus, cel mai bine ar fi sa gasesc o cutie de corrado.
Daca as folosi cutia mea de viteze, cat de mare e riscul ca aceasta sa crape? Dar daca as folosi cutia de diesel? Este mai rezistenta cea de diesel? Ce se intampla cu ambreiajul? Care va ramane? cel de la G60 sau cel de 1,8 aspirat?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
scirocco
Site Admin

car: scirocco mk1 1980 gt
license_no: CJ-80-MKI

PostPosted: Wed Apr 30, 2008 9:17 am    Post subject: Re: Cutii de viteza - totul despre ele Reply with quote

rapoartele transmisiilor 020 aici : http://www.scirocco.ro/doc/020.mht

g60-ul are putere prea mare pentru o cutie 020 deci eu cred ca o cutie de corrado e potrivita si ca rapoarte. vorbeste cu @ab-33-wob el are asa ceva pe scirocco 1 (motor g60/cutie de corrado)

Didi

license_no:

PostPosted: Wed Apr 30, 2008 9:40 am    Post subject: Reply with quote

Din cate stiu, cutia de g60 are ambreiaj hidraulic. Nu se adapteaza cam greu treaba asta? Mai intervin cred niste furtunase in plus si cred ca trebuie schimbat si pedalierul.
Nici 2y nu tine?
Back to top
Didi

license_no:

PostPosted: Wed Apr 30, 2008 8:04 pm    Post subject: Reply with quote

Am inteles ca daca raportul este mai mic, masina pare mai puturoasa.
Ca la bicicleta: pinion mai mic, dai mai greu la pedale.

Cum se ajunge la Overall?
De unde vine denumirea de 020?
Cutia de G60 ce rapoarte are?
Back to top
AB-33_WOB

car: -mk1 SCIROCCO G60 KOMPRESSOR
license_no: AB-33-WOB

PostPosted: Sun Jun 22, 2008 10:52 pm    Post subject: Reply with quote

cutiile de pe deneratziile A1 shi o parte din A2 sunt cod 020 restul...02A, 02J,...etc. 020 nu suporta stresul produs de 225 Nm shi cedeaza in special pinionul din rap 2. absoluta nevoie de 02A.
conversia din ambreaj hidraulic e f simpla. se schimba pistonul hidraulic de pe cutia de corrado cu unul mecanic de pe o cutie de passat (02J parca) pe care se pune cablu....gata.
mai ai nevoie de doua gauri in peretele despartzitor habitaclu/compartiment motor sa tragi cablurile timoneriei (timoneria parghie o arunci). ramane sa rezolvi electrica dupa care sa cautzi ca mine o modalitate de a pune ceasuri cimpatibile (vitazometrul, celelalte merg).

bogdan

car: -
license_no: -

PostPosted: Sat Jun 28, 2008 10:27 pm    Post subject: Reply with quote

Depinde ce vrei sa faci cu masina. Orice cutie de mk1 se pupa cu motorul g60 cu conditia sa folosesti volanta si ambreiajul de pe mk2 (mai exact iti trebuie o volanta de motor 1.8l de mk1 sau mk2 cod motor JH si kitul de abreiaj complet de Golf mk2 GTI 16V, cod motor KR). Singurele cutii 020 care rezista sunt ACD si 2Y pt ca au varianta cu flansa planetara de 100mm in loc de 90mm cum au majoritatea MK1( inclusiv cutiile de diesel). Daca te orientezi spre cutia de g60 ai mai multe de modificat, insa e mai exploatabila in mersul zilnic ( mai lunga). Ca s-o scurtez: daca vrei super acceleratie si reprize demente pui motor G60+ cutie 2Y ( foarte scurta) si nu modifici mai nimic la prinderi, insa cauta un dif autoblocant ( pierde aderenta pe viraje f usor, chiar si in a3-a) iar daca esti mai normal pui tot ansamblul motor+ cutie de g60 dar modifici prinderea cutiei si modul de actionare al ei. Si inca ceva...viteza de top la prima varianta e in jur de 195km/h fata de cca.225 km/h (cutie g60) insa acceleratia si reprizele sunt ca la motocicleta...adica RAPIDE!
Back to top
View user's profile Send private message
16v

car: scirocco mk2 16v KR
license_no: BV-77-ROC

PostPosted: Wed Jan 21, 2009 3:59 pm    Post subject: Timonerie Reply with quote

Salutare...am si eu o problema legata de cutia de viteze de pe 16v.Codul cutiei e 2Y, si timoneria are un joc insuportabil, astfel incat treapta a 2-a e destul de greu de utilizat.Intrebarea mea este...ce se poate face?unde se poate gasi o astfel de timonerie?ce alta timonerie este compatibila?poate ma ajuta cineva...ms mult.
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Post new topic   Reply to topic    scirocco.ro forum Forum Index -> Tehnic All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum