scirocco.ro forum
forumul entuziastilor Scirocco/Corrado din Romania

SearchSearch Private messagesPrivate messages MemberlistMemberlist ProfileProfile Log inLog in RegisterRegister 
www.scirocco.ro logo

Motor audi a6 2.7 biturbo pe corrado!?

Post new topic   Reply to topic    scirocco.ro forum Forum Index -> Corrado
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Marian

car: Volkswagen Corrado VR6
license_no: B-111-DIO

PostPosted: Tue Sep 21, 2010 12:37 pm    Post subject: Motor audi a6 2.7 biturbo pe corrado!? Reply with quote

Ce spuneti se poate face acest proiect? Vreau ca al meu corrado sa fie turbo, am googleit si am vazut ca un cel mai ieftin kit de turbo costa in jur de 1500 de euro si pe urma trebuie tinut cont de mana de lucru, uitanduma unpic la audi am vazut 2.7 biturbo cu 230 si respectiv 250 de cai, mi se pare o idee interesanta de a pune acest motor pe corrado avand in vedere ca un audi a6 2.7 biturbo complet il poti gasi si la 2000-3000 de euro. Dati si voi cu parerea!? Bafta. Wink

maibunu

car: -VW Corrado G60 TURBO by Turbone
license_no: B69BAS

PostPosted: Wed Sep 22, 2010 1:38 am    Post subject: Reply with quote

ai cam mult de modificat pt ca pe audi motorul e longitudinal
Back to top
View user's profile Send private message
ZyZ

car: VW Scirocco 2 Kamei X1
license_no: IS-82-ZYZ

PostPosted: Wed Sep 22, 2010 9:12 am    Post subject: Reply with quote

Mai trebuie avut in vedere faptul ca ori gasesti alta cutie de viteze, ori te gandesti la tunel cardanic si suporti pentru diferential, plus rezervor si ce mai inseamna tranzitie la 4x4. Iar kit-urile alea de 1500 de euro sunt mai scumpe decat un kit serios de 5-6000 de euro. Prietenii stiu de ce (e mai ieftin sa cumperi pistoane forjate din prima decat sa topesti pistoanele stock, sa refaci motorul, apoi sa cumperi pistoane forjate, de exemplu).

pinnochio

car: -2 buc scirocco 1
license_no: TM-23-XXX

PostPosted: Wed Sep 22, 2010 11:08 am    Post subject: Reply with quote

sau ai putea sa pui motorul central in spate,exact cum il iei de pe audi,cu tot cu cutie viteze, planetare, fuzete etc,adica sa-ti traga spatele.ce spui de asa o provocare?
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Marian

car: Volkswagen Corrado VR6
license_no: B-111-DIO

PostPosted: Wed Sep 22, 2010 12:10 pm    Post subject: Reply with quote

As putea sa iau motorul cu totul, cum spune pinocchio, inclusiv cutie de viteze si sa iau puntea spate si cardanul de la golf 3 vr6 syncro care cred ca se potriveste!? Ce spuneti.

Tocmai din cauza ca pot aparea multe complicatii nu as pune turbo pe un motor non turbo, cum ar fi 2.8 vr6 prezent pe masina. Asa ca am optat pt 2.7 biturbo care mama lui l-a facut asa, ii mai fac o mica resoftare si cred ca in 300 de cai ajunge.

maibunu

car: -VW Corrado G60 TURBO by Turbone
license_no: B69BAS

PostPosted: Mon Sep 27, 2010 11:31 am    Post subject: Reply with quote

in ambele variante vei avea de investii foarte multi bani si vei avea de improvizat la fel de mult iar in cazul in care nu ai niste mecanici/sudori priceputi vei regreta ca teai apucat.

ca sa faci un VR6 turbo costurile se ridica undeva la 8000-12000euro dar ai un motor nou impecabil cu stand alone capabil de 600-700cp

un RS4 este o varianta buna dar ai de improvizat suporti motor/cutie, radiatoare, panou antifoc, tunel, rezervor, evacuare, repozitionat bordul cu aeroterma interioara,
plus ca la montarea unui 2,7 vei avea de regandit distributia maselor pe punti
Back to top
View user's profile Send private message
Post new topic   Reply to topic    scirocco.ro forum Forum Index -> Corrado All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You can attach files in this forum
You can download files in this forum