scirocco.ro forum
forumul entuziastilor Scirocco/Corrado din Romania

SearchSearch Private messagesPrivate messages MemberlistMemberlist ProfileProfile Log inLog in RegisterRegister 
www.scirocco.ro logo

Are si rocco-ul meu nevoi....

Post new topic   Reply to topic    scirocco.ro forum Forum Index -> Tehnic
View previous topic :: View next topic  
Author Message
16v

car: scirocco mk2 16v KR
license_no: BV-77-ROC

PostPosted: Wed Feb 04, 2009 5:53 pm    Post subject: Are si rocco-ul meu nevoi.... Reply with quote

Salutari...am o problema care ma macina foarte tare, si anume faptul ca nu gasesc lampa semnalizare stanga si stop stanga....caut de ceva timp si nu am avut succes.Daca este cineva in putere sa ma ajute, i-as fi recunoscator.Si...inca o intrebare...despre timoneria la 16v cu cutie 2y...are joc mare, un mecanic mi-a recomandat sa o schimb, dar unde pot gasi timonerie potrivita?sau ce se poate face?din cate am inteles, noua se aduce doar pe comanda din germania....si...costa de rupe!!?greu tare cu piesele astea... Crying or Very sad
Back to top
View user's profile Send private message Yahoo Messenger
scirocco
Site Admin

car: scirocco mk1 1980 gt
license_no: CJ-80-MKI

PostPosted: Thu Feb 05, 2009 9:42 am    Post subject: Re: Are si rocco-ul meu nevoi.... Reply with quote

din pacate nu prea poti gasi, decat de la un alt rocco.
eu am una pe un fost rocco 16v Very Happy dar nu o dau vreau sa o pun pe mk1, care e la capitolul asta un dezastru.

bogdan

car: -
license_no: -

PostPosted: Sat Feb 07, 2009 2:00 am    Post subject: Reply with quote

Cel mai la-ndemana e sa comanzi kitul de reparatie original,complet (este identic pt. Scirocco 5trepte coduri cutie ACD si 2Y) de la orice reprezentanta vw (eu l-am luat de la Cardinal Motors in 6 zile). Costa pana-n 80ron. Nu lua kituri Meyle cre sunt cca.18ron si te tin o luna, sunt patit...P.S Rara masina ta dar....cam cazuta...Spor la treaba si succes la reparatii!
Back to top
View user's profile Send private message
bogdan

PostPosted: Sat Feb 07, 2009 2:17 am    Post subject: Reply with quote

Am uitat...stopuri de Rocco2 nu se mai fabrica, gasesti f. greu. eu am luat o pereche buna pe e-bay, insa semnale fata si faruri inca mai gasesti noi si nu sunt prea scumpe. E o firma in Germanica care vinde semnale albe care arata demential, le poti comanda online si vin in 8 zile dar te cam rupe la bani, daca-mi aduc bine aminte am dat in jur de 180eur cu transport cu tot. Inca un pont: cand ajungi la schimbat bucsi nici nu te gandi sa cumperi bucsi de cauciuc indiferent ca-s Febi sau Lemforder,etc. Sunt foarte proaste, se duc in 2-3 luni complet, crede-ma! Eu am schimbat bucsaraia de 3 ori pana mi-am rupt 200euro de la buzunar si mi-am luat kit de bucsi din poliuretan. Astea sunt mai greu de procurat dar n-au moarte, sunt mult mai rigide( se simte imediat) si sunt grantate in medie 10 ani. Dai un ban dar sta masina intr-un mare fel...
Back to top
16v

PostPosted: Sat Feb 07, 2009 11:07 am    Post subject: Reply with quote

Multzam mult pentru sfaturi...si...masina e cazuta, dar sper sa o pot ridica Laughing ...o sa caut kitul de reparatie, sper sa se rezolve. Cat despre stopuri, am gasit si eu pe e-bay, era un tip din spania voia 200 de euro pe ele, si mai erau si ciobite. O sa caut in continuare.Si bucsaraia e imperios necesar sa o schimb, o sa ma interesez pe la prietenii de la vw de bucsi poliuretan. Thanks again Wink
Back to top
bogdan

PostPosted: Sat Feb 07, 2009 4:54 pm    Post subject: Reply with quote

Pe ma-sa n-o vroia spaniolul! Cauta pe e-bay.de ( scrie Scirocco in motorul de cautare) si o sa gasesti o firma care vinde un kit absolut complet de bucsi din poliuretan ( inclusiv tampoanele de motor/cutie si cele de la caseta de directie, absolut toate) la vreo 200 euro si trimite si in Romania. Eu zic sa intrebi de stopuri si la reprezentanta VW ( parca Tess era la BV) s-ar putea sa ai noroc...
Back to top
_andrei_

car: VW Corrado 2.0 16v
license_no: CJ-11-JHC

PostPosted: Sat Feb 07, 2009 11:11 pm    Post subject: Reply with quote

la reprezentanta ai reducere la orice piesa 20% la masini din generatia scirocco 1,2, golf1,2,3,corrado etc. nu uita sa-ti ceri dreptul. si inca o chestie....anumite piese le preiau ei in caz ca sunt originale si platesti diferenta.
Back to top
bogdan

PostPosted: Sun Feb 08, 2009 12:43 am    Post subject: Reply with quote

ei, p'asta n-o stiam. Chiar o sa vad daca-mi pot inlocui vechile stopuri de pe masina la Cardinal. P.s Frumos Corrado-ul, sunt raritati acum.
Back to top
16v

PostPosted: Tue Feb 10, 2009 3:02 pm    Post subject: Finally Reply with quote

Am gasit in sfarsit stopuri pt rocco-ul meu....problema este ca stopul stanga nu are dungulitzele negre specifice 16v....mai astept un raspuns de la cineva din Bucuresti care are unul de 16v, la pret modic... Semnalizare inca mai caut, dar sunt pe drumul cel bun!!!
Back to top
scirocco
Site Admin

PostPosted: Tue Feb 10, 2009 3:20 pm    Post subject: Re: Finally Reply with quote

sa-mi spui de la cine le iei din Buc, eu le-am trimis cuiva de 16v in Buc pe 50 RON ambele si nu mi-a mai trimis banii, ar fi culmea sa ti le vanda tie pe bani ... Laughing

16v

PostPosted: Tue Feb 10, 2009 3:30 pm    Post subject: Reply with quote

Un tip Claudiu parca....are nr de tel ....010188 cu prfix de orange....el e?ca ma enervez daca da!!!
Back to top
scirocco
Site Admin

PostPosted: Tue Feb 10, 2009 3:54 pm    Post subject: Reply with quote

16v wrote:
Un tip Claudiu parca....are nr de tel ....010188 cu prfix de orange....el e?ca ma enervez daca da!!!

era Iullian 18 http://www.scirocco.ro/forum/profile.php?mode=viewprofile&u=45

16v

PostPosted: Thu Mar 05, 2009 11:58 pm    Post subject: Revin... Reply with quote

Asadar, s-a rezolvat cu stopul, cu semnalizarea...si ma gandeam ca poate are cineva de pe acest forum, uitata pe undeva...o ultima bucata din puzzle-ul ornamenteleor de cauciuc...e vorba de cel indicat in poza...ca restul sunt Very Happy...anyone?
Back to top
16v

PostPosted: Thu May 28, 2009 3:13 pm    Post subject: Rezolvate si ornamentele.... Reply with quote

Salut din nou....mai am o intrebare pentru posesorii de scirocco...oare are cineva siglele de pe spate?as vrea sa le pun, as "a tribute to scirocco", am sigla "volgswagen", si as vrea sa completez cu semnul vw, cu sigla "scirocco" si, eventual cu cea "16v".... Laughing
Back to top
Post new topic   Reply to topic    scirocco.ro forum Forum Index -> Tehnic All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum